doorway-690338_640


Po projití množství nabídek pronájmů a výběru těch, které odpovídají vaší představě, je na místě prohlídka. Co neopomenout a jak postupovat?


 Autor: Veronika, publikováno 14.7.2015

Prohlídka slouží pro získání veškerých potřebných informací, které z inzerátu nelze zjistit a samozřejmě pro seznámení se s prostorem, okolím a případnými spolubydlícími “face to face”. Je dobré si dotazy předem připravit a zeptat se tak na vše, co vás zajímá. Předejdete tak situaci, kdy po cestě domů dumáte nad nezodpovězenými dotazy.

Výše nájemného

Cena je faktor, který budoucího nájemníka bezesporu ovlivňuje v jeho rozhodování. Při prohlídce je prostor i k diskuzi na toto téma. Pokud jako budoucí nájemník jednáte přímo s majitelem nemovitosti, můžete zkusit o ceně smlouvat. Ne vždy se to samozřejmě může setkat s pochopením. V situaci, kdy inzerát na pronájem visí na internetu již několik týdnů a nájemné je vyšší než u podobných nabídek z dané lokality, není prakticky co ztratit. Pro majitele každý neobsazený měsíc představuje ztrátu a po několika týdnech tak může představovat i motivaci z nájmu pár stovek slevit.

Poplatky

Jako budoucí nájemník byste měl mít přehled, kolik dalších poplatků společně s nájmem budete hradit, potažmo za co. Mimo záloh za energie, spadají do poplatků často položky jako: osvětlení společných prostor, úklid společných prostor, vodné a stočné, odvoz odpadu apod. V případě, že si majitel do poplatků zahrnuje i platby na fond oprav, je to špatně. Fond oprav je nákladem pronajímatele, který se případně zahrnuje do výše nájemného, nikoliv do poplatků spojených s užíváním bytu a společných prostor. Pokud se nedohodnete na přepisu elektřiny a plynu na vás, vyžádejte si předložení předpisu záloh. Uvidíte tak, zda požadované částky odpovídají skutečně odváděným zálohám.

Vybavení

Při prohlídce se zeptejte, jaké vybavení v bytě zůstává. Někteří majitelé jsou ochotni i do nevybaveného bytu investovat a alespoň částečně  vybavit, snáze jej potom pronajmou.  Pokud poptáváte vybavený byt, zkontrolujte jeho aktuální stav. Při předání bytu budete zodpovídat za jeho stav a současně i za stav vybavení. Trvejte na sepsání předávacího protokolu, kde bude uveden skutečný stav vybavení a spotřebičů, v jakém jste jej převzali. Při prohlídce se po bytě pohybujte, zkuste otvírat okna, dovírat dveře. Taky koukejte po stěnách, zda neopadává omítka nebo na stropě neuvidíte „pavouka“.

Sousedé

Zeptejte se samotných sousedů, jak to v domě funguje, jestli se potýkají s nějakými problémy (hluk, nefunkčnost výtahu aj.). Kdo lépe vám může poreferovat o tom, jak to chodí ve společných prostorách, nebo jaké je soužití s ostatními sousedy. Pokud se chystáte sdílet byt s dalšími osobami, seznamte se s nimi.

Otázky

Suma sumárum, na co se při prohlídce nezapomenout zeptat?

  • Zahrnuje nájemné i zálohy za služby a další poplatky?
  • Je třeba platit kauci a v jaké výši? Je vratná?
  • Kolik lidí, jakého pohlaví a národnosti v bytě bydlí?
  • Jaké vybavení zůstává v bytě/ pokoji k dispozici?
  • Mám k dispozici parkovací místo nebo prostor pro úschovu kola?
  • Lze využívat vlastní schránku, popřípadě kterou?
  • Jak často se vyváží popelnice a kde je najdu?
  • Mám přístup do zahrady?
  • Kdo je vlastníkem nemovitosti?
  • Na koho se obracet v případě, že se něco porouchá nebo bude třeba řešit jiné problémy?
  • Mám další povinnosti spojené s užíváním bytu/pokoje?