coffee-791439_640

 


Jak lze ušetřit na provozu a běžném chodu domácnosti? Zde je pár tipů. Protože každá koruna se počítá!


  Autor: Veronika, publikováno 17.7.2015

 1. Řadu čisticích prostředků prodává pouze reklama, třeba na vodní kámen stačí obyčejný ocet nebo jedlá soda.

 2. Nastavte si  automatické přepínání PC a monitoru do režimu „spánku“. Ročně tak uspoříte 400 Kč.

 3. Nemáte po ruce vejce? Místo klasického trojobalu hladká mouka, vejce, strouhanka můžete udělat těstíčko z hladké mouky a mléka. Pak rovnou z těstíčka přendáte řízky do strouhanky. Šetříte tak peněženku i zdraví, protože do těla dostanete menší (nebo žádné) množství cholesterolu.

 4. Větší množství vody prodlužuje dobu vaření a vyžaduje větší spotřebu energie. Použije-li se litr vody tam, kde by stačilo čtvrt litru, zvýší se spotřeba energie o 75 %.

 5. Zkraťte “hledání” potravin v chladničce. Delší dobu otevřené dveře v mrazničce způsobují námrazu a zvyšují spotřebu energie až o 75 %. Taky si rozmyslete, jak velkou ledničku vůbec potřebujete.

 6. Zvažte, jestli potřebujete denně sedět doma u počítače hodiny. Jeho provoz je poměrně energeticky náročný. Pokud byste u něj seděli 4 hodiny denně, ročně zaplatíte až 1000 Kč.  Běžte raději studovat nebo pracovat na PC do knihovny, kavárny či k sousedovi 🙂

 7. Pořiďte si speciální rozdvojku s vypínačem, do které spotřebiče zapojíte. Večer před spaním, nebo ráno před odchodem do práce nebo do školy stačí vypnout jediný vypínač.

 8. Kdo šetří, měl by zapomenout na mytí nádobí pod tekoucí vodou. Úspornější je napustit si dřez.

 9. Máte rádi smažená jídla, ale olej se vám v jednom kuse přepaluje? Abyste ho nemuseli pořád měnit, očistěte mrkev, rozkrojte ji podél, dejte do oleje a nechte ji tam po celou dobu smažení.

 10. Nenechávejte nabíječky v zásuvce. Ušetříte několik stovek ročně.

 11. Sprchujte se! Jedno vykoupání ve vaně  přijde na 8 Kč, sprchování jen na 3 Kč.

 12. Námraza v lednici ve výši 3 mm zvyšuje spotřebu elektřiny až o 75 %. Odstraňuj ji v pravidelných intervalech.