work home

 


Jsou investiční byty pořád zajímavou investicí? Jak to udělat, aby se svým majitelům co nejvíce „vyplatily“?


 Autor: Veronika, publikováno 12.8.2015

ČLÁNEK NENÍ KOMPLETNÍ – DODĚLÁVÁ SE

Princip vypadá vcelku jednoduše – vzít si hypotéku, koupit byt, pronajímat jej. Za nájemné splatit hypotéku a po splacení závazku vlastnit nemovitost. S čím se však při takové investici potýkáte jsou vysoké pořizovací náklady a dlouhá návratnost.

Výnosnost

Jedním z hlavních faktorů vysokého výnosu z takové investice je především dobrá koupě. Tomu nahrává atraktivní lokalita, dispoziční členění bytu a samozřejmě jeho stav. Díky nízkým úrokovým sazbám momentálně padají rekordy v objemu poskytnutých hypoték, čili i dobré načasování a výhodná úroková sazba hrají roli. Co však hraje prim v otázce výnosnosti investice, je trvalé obsazení nemovitosti solventním nájemníkem.

Správa

S investičními byty se však pojí také jejich správa.  Najít nájemníky, zajistit veškeré administrativní podklady, řešit opravy, kontrolovat platby, zajistit převod energií, v některých případech vymáhat pohledávky. To vše, jako majitel/správce nemovitosti, musíte zařídit. Případně využít služeb specializovaných firem, které vaši nemovitost budou spravovat za poplatek (často stanovený % z výše nájemného).