Sto lidí, sto chutí. Existuje více možností pronájmu a každému voní něco jiného. Z jakých variant může potenciální nájemník vybírat?
Autor: Veronika, publikováno 9.7.2015
-
Sdílení domu/ bytu
Nejběžnější formou pronájmu studentů a mladých lidí je sdílení pronajatého bytu s více lidmi. Nájemníci (podnájemníci) mají vlastní či sdílené pokoje a prostory jako kuchyň, koupelna, WC, obývací pokoj jsou společné. V závislosti na velikosti pokoje nebo počtu osob v pokoji se může lišit i výše nájemného jednotlivých spolubydlících. Lze si tak pronajmout celý byt ve skupince lidí nebo vyhledat nabídky přímo v nabídkách spolubydlení (nabídka pokoje či lůžka).
Výhody:
- větší nemovitosti jsou v přepočtu na pokoj levnější než ty malé
- velmi společenský způsob žití
- levný způsob bydlení
Nevýhody:
- nedostatek soukromí
- sdílení vybavení s více lidmi
- v případě, že některý ze spolubydlících neplatí nájemné jak by měl, nesou odpovědnost i ostatní, jelikož nájemné je třeba platit za celý byt
-
Pronájem pokoje (bydlení u majitele/domácího)
Pokud člověk shání bydlení např. jen pro sebe, často mu stačí pronájem vlastního pokoje. Ten si může pronajmout jak v pronajatém bytě, kde bydlí s podnájemníky nebo u majitele nemovitosti, který pokoj nevyužívá a rozhodne se na něm alespoň něco vydělat touto cestou.
Výhody:
- člověk se může cítít “jako doma”
- pokud se něco pokazí, je majitel vždy po ruce
Nevýhody:
- někdo se může cítit jako host a mít problémy např. při přespávání hostů nebo partnera či denních návštěvách
- spolubydlení s někým dalším může občas obtěžovat
-
Pronájem pokoje
Nájemce má individuální smlouvu na pokoj, ve kterém bydlí a ostatní společné prostory jsou sdíleny se spolubydlícími. V případě, že se některý z pronajímaných pokojů uvolní, je následně obsazen někým jiným. Na rozdíl od společně pronajatého bytu se zde samotní spolubydlící nemusí obávat, co se stane, když někdo z nich bude mít problém splácet nájemné. Nenesou totiž odpovědnost za ostatní a hledí jen na povinnosti, které vůči pronajímateli mají oni sami. Existuje mnoho profesionálních “domácích” či firem, které si od majitele nemovitosti byt pronajmou a následně nabízí k dispozici podnájemníkům.
Výhody:
- dobrý způsob jak bydlet, když člověk nemá další lidi, se kterými by mohl spolubydlet
- nenese se odpovědnost za chování ostatních spolubydlících (neplacení nájemného apod.
Nevýhody:
- spolubydlící se mohou často měnit
- člověk si nemůže vybrat, s kým chce nebo nechce bydlet
-
Sdílení pokoje
Tuto formu bydlení často volí studenti, kterým nevadí, že se o pokoj dělí s někým dalším – pronajímají si tak pouze lůžko v pokoji. Velkou výhodou je cena, která bývá často nejnižší ze všech typů bydlení.
Výhody:
- levný způsob bydlení
Nevýhody:
- sdílení pokoje s někým jiným