Najít správné bydlení je samo o sobě dost náročné, a co teprve hledání toho, s kým jej sdílíme?  Pokud se při prohlídce bytu setkáte s potenciálními spolubydlícími jen pár minut – jak poznat, jestli jsou ti praví? Existuje několik klíčových bodů, které by vás měly ve výběru spolubydlícího nasměrovat tím správným směrem.


  Autor: Veronika, publikováno 9.7.2015

koláž

Co od spolubydlícího očekáváte?

Pokud se stěhujete někam, kde to dosud neznáte, můžete od svého budoucího spolubydlícího očekávat, že se stane vašim kamarádem, že si rozšíříte okruh známých a bude vašim parťákem nejen při bydlení, ale také v životě. Na druhou stranu, někteří se nestěhují s příslibem nových přátel a spíše hledají, kde mohou složit hlavu po náročném dni v práci či ve škole. To je také obecně nejlepší výchozí pozice – neočekávat, že se nový spolubydlící stane vašim nejlepším kamarádem. A pokud se poštěstí a najdete nového přítele, je to určitě skvělé, ale není třeba tlačit na pilu.

Kompatibilní životní styl

Pokud potřebujete vstávat brzy ráno a chodit spát před půlnocí, nejspíš byste neměli zvažovat bydlení s někým, kdo je zvyklý na noční život, párty, časté večerní návštěvy. To samozřejmě platí i obráceně.

Seznamte se s pravidly domácnosti

V zájmu lepšího vycházení je dobré si včas zjistit, jestli existují nějaká psaná či nepsaná pravidla a očekávání. Řeč je především o úklidu, vodění návštěv, hlasitých koníčcích a podobně. Pokud už při seznamování s pravidly víte, že se vám omezení dvakrát nelíbí, je na místě se sem nestěhovat.

Potkejte se se všemi spolubydlícími

A to ideálně před uzavřením smlouvy a samotným nastěhováním. To, že se vám dva spolubydlící zamlouvají neznamená, že si musíte zákonitě rozumět i s tím třetím.

Nestěhujte se k někomu, kdo je pro vás atraktivní

Poslední doporučení – pokud shledáváte budoucího spolubydlícího sexuálně atraktivním již při prohlídce, místo stěhování jej pozvěte raději na drink.