argument-238529_640


Bydlení ve více lidech  není  vždy procházka růžovou zahradou. Jak si spolubydlení zpříjemnit a vyhnout se zbytečným rozepřím? K tomu poslouží následující „desatero harmonického spolubydlení“.


Autor: Veronika, publikováno 14.7.2015 

 

  1. Nebudeš žít bez pravidel

Starého psa novým kouskům nenaučíš, proto si vymezte pravidla hned na začátku. Sepište je a nechte viset ve společné místnosti. Dobrá rada: rozdělte si koště – povinnosti úklidu společných prostor (vysávání, vynášení koše, vytírání, atd.)

  1. Nezalžeš a nezamlžíš

Nelži o tom, co ti vadí a neodkládej řešení problémů. Mohlo by být hůř. A jestli nevíš o čem je řeč, tak si pusť film Lhář, lhář.

  1. Nenapadneš cizí území

Každý máte svůj osobní prostor k žití a užití (postel, stůl, police, místo ve skříni), respektuj to. Lednice je tak trochu věc veřejná, každopádně je dobré si ji rozdělit, aby se nestalo, že po náročném dni budeš bez večeře. To nechceš.

  1. Nepokradeš

Ale fuj, to se přece nedělá.

  1. Nepůjčíš si bez dovolení

Stane se, že něco dojde nebo prostě chybí, než sáhneš po věcech nebo zásobách spolubydlících, zeptej se! Tolerovat se dá trošku mlíčka do kávy, ale musíš ho vrátit.

  1. Nevyrušíš

Spolubydlící mají nárok na klid, buď ohleduplný a dopřej jim relax. Šetři je zejména při sledování filmů, brzkém vstávání, pozdním příchodu, pouštění hudby, organizování párty, nácviku operního zpěvu nebo extrémním hraní deskovek.

  1. Nezatajíš

Na případných návštěvách, přespáních či “černých pasažérech” (partneři nebo kamarádi), kteří parazitují na společných věcech v domácnosti, se musíš s ostatními vždy domluvit předem.

  1. Nezasviníš

Buď ohleduplný a uklízej si po sobě. I společné prostory jsou tvůj problém a musíš je udržovat v čistotě a pořádku. Ano, a platí to i pro koupelnu, kuchyň, chodbu a toaletu.

  1. Neponecháš prázdné

Když cokoliv dojde (toaletní papír, mýdlo, jar a další), bylo by vhodné neponechat nic náhodě a doplnit! Ostatně, zkus si cvičně zajít na toaletu bez použití toaletního papíru. Náš tip: připravte si tabulku, ze které bude jasné, kdo má co koupit a kdy. Všechno pak bude lehčí. Fakt 🙂

  1. Neopomeneš radu na každý den

Chovej se ke svým spolubydlícím tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě!